SYMBOL TRANSPORT

новини

Введення та розвиток систем АСОП в Україні

АСОП – це автоматизована система оплати проїзду, що стрімко розвивається в Україні і всьому світі. Така система значно спрощує  процес сплати проїзду, що є зручним,  як для перевізників, так і для пасажирів, проводить аналіз потоку пасажирів та облік  виручки, а ще позбавляє таких негативних аспектів, як, наприклад, тіньові офшори.

Зріст прибутку та його облікований збір є основною метою впровадження системи АСОП. Розробкою програмного забезпечення та впровадження системи безконтактної оплати проїзду у наземному транспорті України займається компанія Symbol Transport. Першопрохідцями системи стали такі міста, як Чернігів, Івано-Франківськ, Краматорськ, Чернівці, Тростянець. Реалізація проекту передбачає декілька етапів впровадження, в залежності від локальних аспектів окремо взятого міста. 

   Перший етап:

- ведення повного обліку платного пасажира (і місто, і оператор отримують потранзакційний звіт, з деталізацією по кожному борту, кондуктору, маршруту, часу та даті транзакції);

- збільшення збору виручки за рахунок зменшення зловживань з боку кондукторів;

- оптимізація транспортної мережі на основі отриманих даних по пасажиропотоку;

- формування розуміння принципів роботи системи електронного квитка у пасажирів та перевізників.

  Наступні етапи:

- розвиток впровадженої системи по різним напрямкам;

- встановлення стаціонарних валідаторів для оплати карточкою самостійно пасажиром;

- впровадження картки жителя, пільгових карт, обліку пільговиків;

- впровадження єдиного проїзного на всі види транспорту.

Але початковим кроком є встановлення ручних валідаторів. 

Всі світові системи АСОП працюють в оффлайн режимі і носієм інформації є транспортна картка, на якій записано ту чи іншу подію, котра зчитується при валідації. 

Робота в такому режимі зумовлена тим, що транспорт постійно рухається, і через це неможливо реалізувати сталий інтернет-зв'язок. Адже, швидкість оплати повинна бути миттєвою, і надійність системи має бути на дуже високому рівні. Якщо система оплати не працює, то транспортний засіб просто не вийде на рейс. 

   Поповнення карти  відбувається на спеціальному терміналі самообслуговування за допомогою  рідера. Через те,  що такі термінали досить дорогі, компанія Symbol Transport замість них розробила спеціальний програмний продукт, який дає можливість здійснити поповнення транспортної карти через наявні мережі вуличних платіжних терміналів, за допомогою таких системам, як Easypay, 2click, city24. 

   Питання обліку пільговиків є одним з найважливіших у реалізації системи. Пільговий проїзд має різні види компенсації та не має відповідного обліку.  Саме тому ні перевізник, ні місто не мають чітких даних щодо кількості перевезених пільговиків. Тут електронний квиток відіграє важливу роль – дає можливість вести облік та передавати правдиву інформацію обом сторонам.

   У 2019 році у Краматорську та Чернівцях спільно з Ощадбанком та Пластик Карта планується впровадження єдиної Карти Жителя.

   Карта Жителя – персоніфікована карта, за допомогою якої можливо не тільки сплачувати проїзд у всіх видах транспорту, а й користуватися іншими послугами міста. 

  Інтеграція карток з іншими сферами дає змогу розповсюджувати та популяризувати цю Карту. Її основні функції – облік, оптимізація, ріст виручки, уніфікація, введення єдиного способу оплати у всьому транспорті міста.

  Чернігів та Івано-Франківськ зараз знаходяться на етапі оплати проїзду транспортною картою та приймання банківських карт, що значно полегшує цей процес для пасажирів.

     Валідатор – це переносний пристрій, який буде вести оплату транспортними та банківськими картками, а також проводити автоматизований облік оплати готівкою. 

     Одна з переваг валідатору – його не потрібно монтувати на транспорт та живити від бортової мережі. Адже, цей пристрій віддалено, через мобільний інтернет, передає та отримує дані з центрального процесингу, яким оперує Оператор системи.

   Те, що процес АСОП варто починати з ручних валідаторів, має декілька причин. 

Валідатори дають можливість швидкого запуску проекту з порівняно невеликими затратами. І це є початком процесу звикання пасажирів користуватися картками та фіксувати проїзд у транспорті. Адже, при сплаті проїзду ручний валідатор друкує квиток, на якому зафіксовано повну інформацію про поїздку та оплату. Таким чином і пасажир застрахований, і підприємство отримує всі переваги електронного обліку всіх видів оплати.

    Транспортна картка – це попередньо запрограмована безконтактна пластикова картка, яку можна придбати та поповнити в залежності від обраної пакетної послугиЦе може бути, як місячний проїзний, так і електронний гаманець або певна кількість поїздок, передбачена пакетними послугами.

    Спираючись на досвід компанії Symbol Transport у реалізації подібних проектів, можна зробити висновок, що електронні квитки (транспортні картки) не користуються великою популярністю серед пасажирів. Єдина причина – пасажири не переходять на оплату безготівково за відсутності економічної вигоди. Незважаючи на неодноразові публічні заяви, впровадження системи не призводить до зростання покупки транспортних карток. Той, хто купував паперовий проїзний, купує новий пластиковий і поповнює карту. Статистика підтверджує, що кількість продажу карток збільшується лише на 5-10% у порівнянні з кількістю придбання паперових проїзних. 

   Для того, щоб зробити картку популярною, повинна бути економічна вигода, як для пасажирів, так і для перевізників. Саме тому єдиний спосіб – це введення диференційованого тарифу. Його перевагою є те, що при оплаті проїзду картою ціна нижча, ніж сплачуючи за транспортні послуги готівкою.

  Збільшення кількості карток збільшує вимоги до мережі їх поповнення. Отже, наступним кроком у розвитку АСОП є створення широкої мережі реалізації поповнення транспортної картки.

Одним з головних досягнень компанії Symbol Transport стала реалізація програми сумісно з міжнародною системою VISA. Відповідно до неї, розрахуватися за проїзд на валідаторах у наземному транспорті можливо банківськими картками усіх банків світу VISA PayWave і MasterCard PayPass. Це є доволі технологічним новаторством. Адже, у світі не так багато систем, де за допомогою валідатора в транспорті можна сплатити за проїзд банківською картою. 

  Введене інноваційне рішення є рідкісним не лише в Україні, а й у світі. Оплата безконтактною банківською карточкою було впроваджено вперше у всьому наземному комунальному транспорті.

  На даний момент компанія Symbol Transport працює над розвитком мобільного додатку, який дасть змогу бачити транзакції, як по банківській, так і по транспортній картці та поповнювати останню. 

2019-2023 (с) Всі права захищені